OUTDOOR COOKİNGsummer camp winter camps summer camp 17 years  tom CANYONİNG awarded senior guide class4-5High rope parkEducation centrecamping time tomba campscanyon nieuwTomba summer campTui AwardSummer campTombacampraftingsummer camp Sustainable awarded company tomba campsIstanbul cruise eventTeam buildingtomba camp Dream adventures bmwOur playgroundoutdoor classesFamily tripsBootcamp emesa groep nederlandSurvival cookingsummer camp Antalya iPad quest team work

Event Trailers

Beginner kayak course

This three-day whitewater kayak instruction course is designed to introduce beginner paddlers to the sport of white water kayaking.

The goal of this course is to provide novice kayakers with a solid foundation of basic kayaking skills necessary to begin kayaking in Class I and II whitewater.

Requirements: Good health and positive attitude, no prior experience necessary
(lunches and all necessary equipment provided)

The course is based out of our riverside headquarters in the Aksu River Gorge.
On the first day, we will introduce students to the equipment necessary for kayaking and assist students with equipment selection and boat fitting.

We will then spend time in the lake learning the basics of safe boat exit and practicing the fundamentals for the Eskimo roll progression. After that session, we work on the basics of kayak handling and maneuvering.

The second two days of the course are spent on the rivers of the Aksu River Gorge developing fundamental paddling skills. Progressing from slow moving water to class II whitewater,

We will practice basic boat handling, eddy-turns and peel-outs, ferrying, water reading, self-rescue techniques, and safe paddling techniques

Bu üç günlük whitewater kayak öğretim kurs beyaz su kayak sporuna yeni başlayanlar kanocu tanıtmak için tasarlanmıştır.

Bu dersin amacı, sağlam bir temel, Sınıf I ve II whitewater kayak başlamak için gerekli temel kayak beceri ile acemi Kayakers sağlamaktır.

Dersin Süresi: 3 gün
Gereksinimleri: İyi bir sağlık ve olumlu tutum, önceden herhangi bir deneyiminiz gerekli
(öğle ve sağlanan tüm gerekli ekipman)

Ders Aksu Nehri Vadisi'nde nehir karargah dayanır.
Ilk gününde, öğrencilere kayak için gerekli ekipman t
anıtacak ve ekipman seçimi ve tekne montaj ile öğrencilere yardımcı.

Biz daha sonra güvenli bir tekne çıkış temellerini öğrenme ve Eskimo rulo ilerlemesi için temel pratik göl vakit geçirecekler. Bu oturumun ardından, kayak taşıma ve manevra temeller üzerinde çalışıyoruz.

Dersin ikinci temel kürek becerilerini geliştirerek Aksu River Gorge nehirleri üzerinde iki gün geçirdim.
Yavaş hareket eden su sınıf II whitewater kadar ilerleyebilen

Biz taşıyan feribotlara, su okuma, kendini kurtarma teknikleri ve güvenli bir kürek çekme teknikleri, temel tekne taşıma, eddy-döner ve kabuğu-çıkışları uygulayacaksınız