OUTDOOR COOKİNGsummer camp winter camps summer camp 17 years  tom CANYONİNG awarded senior guide class4-5High rope parkEducation centrecamping time tomba campscanyon nieuwTomba summer campTui AwardSummer campTombacampraftingsummer camp Sustainable awarded company tomba campsIstanbul cruise eventTeam buildingtomba camp Dream adventures bmwOur playgroundoutdoor classesFamily tripsBootcamp emesa groep nederlandSurvival cookingsummer camp Antalya iPad quest team work

Event Trailers

River clean up 2011

Leave No Trace is both a set of principles, and an organization that promotes those principles.

The principles are designed to assist outdoor enthusiasts with their decisions about how to reduce their impacts when they hike, camp, picnic, snowshoe, run, bike, hunt, paddle, ride horses, fish, ski or climb.

The organization strives to educate all those who enjoy the outdoors about the nature of their recreational impacts as well as techniques to prevent and minimize such impacts.

Leave No Trace is an educational and ethical program, not a set of rules and regulations. Leave No Trace information helps public land visitors understand and practice minimum impact skills and ethics.

The Leave No Trace message is framed under seven principles:

1. Plan Ahead and Prepare
2. Travel and Camp on Durable Surfaces
3. Dispose of Waste Properly
4. Leave What You Find
5. Minimize Campfire Impacts
6. Respect Wildlife
7. Be Considerate of Other Visitors

Do it ! raft cleaning up the Köprülü river

This last year we did 3 trips with an average of 9 big waste bags per kilometre (mile) .

We are the only company on the whole Köprülü river who takes care for this job !!!!!

Where are the other once ?????? Shame on all of you who call them self rafting companys on the Köprülü river ,and doing nothing to keep our river clean.

Lots off thanks to my Dutch Cios boys boys Mooiboy Sven & Jeffrie, nova rafting guides Mehmet , Mammie and all whom helped me keeping our river clean.

We have special school projects to introduce the next generation (our Kids) to the 7 leave no trace principles

Leave No Trace, bir dizi ilke ve bu ilkeleri destekleyen bir örgüt.

Ilkeleri zammı zaman onların etkilerini azaltmak hakkında onların kararları ile açık hava tutkunları yardımcı olmak için tasarlanmıştır, kamp, ​​piknik, ayakkabılı, koşmak, bisiklet, avı, kürek, sürüş atları, balık, kayak ya da tırmanmaya.

Organizasyon, eğlence etkilerin doğası yanı sıra, bu tür etkileri önlemek ve en aza indirmek için teknikleri hakkında açık hoşlananlar tüm bu eğitmek için çaba göstermektedir.

No Trace ve etik bir eğitim programı değil, bir dizi kural ve yönetmeliklere bırak. No Trace bilgileri kamu arazisi ziyaretçi anlamak ve asgari etki beceri ve etik pratik yardımcı olur bırakın.

No Trace mesaj yedi esaslar çerçevesinde çerçeveli bırakın:

1. Önde planlayın ve hazırlayın
2. Seyahat ve Camp Dayanıklı Yüzeyler
3. Düzgün Atık bertaraf edin
4. Ne bul bırakın
5. Campfire Etkileri en aza indirin
6. saygı Yaban Hayatı
7. Diğer Ziyaretçi düşünceli olun