OUTDOOR COOKİNGsummer camp winter camps summer camp 17 years  tom CANYONİNG awarded senior guide class4-5High rope parkEducation centrecamping time tomba campscanyon nieuwTomba summer campTui AwardSummer campTombacampraftingsummer camp Sustainable awarded company tomba campsIstanbul cruise eventTeam buildingtomba camp Dream adventures bmwOur playgroundoutdoor classesFamily tripsBootcamp emesa groep nederlandSurvival cookingsummer camp Antalya iPad quest team work

Event Trailers

Rapid Progression

2 -DAY progression kayak course

For those individuals who want to extend their basic kayak skills during this weekend learning course.

This is a fast start program that will have you doing the basics by the end of the class.

We start the first day with the perfectionism from you're basic techniques.
On the second day , we try to put the level up and
! in the Koprulu canyon national park

On the first day, we will introduce students to the equipment necessary for kayaking and assist students with equipment selection and boat fitting.

We will then spend time in the river learning the basics of safe boat exit and practicing the fundamentals for the low& high brace techniques and try out the Eskimo roll
After the first steps, we are off to work on the basics of kayak handling and maneuvering.

The second day of the course is spent on the Aksu river developing fundamental paddling skills.
Progressing from slow moving water to class II whitewater, we will practice basic boat handling, eddy-turns and peel-outs, ferrying, water reading, self-rescue techniques, and safe.

Course Length: 2 days
Requirements: Good
health and positive attitude & Basic knowledge of river hydrology and hazards
lunches and all necessary equipment provided)

This course is the 2 part off the beginning kayak instruction, fit into two days. It is designed for the beginning kayaker who wants to get more feeling of the water and to learn some new tricks .

The goal of the course is to provide novice kayakers with the fundamental skills to begin kayaking on Class I and II whitewater. The course is based out of our riverside headquarters in the Koprulu canyon national park

2-GÜN BEGINNER KAYAK KURSU

Temel öğrenme geçirmek için 3 gün sahip olmayan bireyler için. Bu temel sınıfın sonuna kadar yapıyor olacak hızlı bir başlangıç ​​programıdır. Biz temel teknikleri öğrenerek ilk gün düz su üzerinde geçirirler. Sonra, ikinci gününde nehir vurdu!

Dersin Süresi: 2 gün
Gereksinimleri: İyi
sağlık ve olumlu tutum ve nehir hidroloji ve tehlikelerin temel bilgiler
(öğle ve sağlanan tüm gerekli ekipman)

Bu ders, üç gün başında kayak eğitimi 'e benzer, sadece iki gün içine sığacak. Bu üç gün işlemek için zamanımız var ve hızlandırılmış bir hızda rahat hissediyor başında kayaker için tasarlanmıştır.

Bu dersin amacı, Sınıf I ve II whitewater kayaking başlamak için temel becerileri ile acemi Kayakers sağlamaktır.

Ders Koprulu canyon national park adisi'nde nehir karargah dayanır.
Ilk gününde, öğrencilere kayak için gerekli ekipman tanıtacak ve ekipman seçimi ve tekne montaj ile öğrencilere yardımcı.

Biz daha sonra güvenli bir tekne çıkış temellerini öğrenme ve Eskimo rulo ilerlemesi için temel pratik vakit geçirecekler.

basic technics seanstan sonra, biz kayık kullanım ve manevra temelleri üzerinde çalışmak için kapalı.
Dersin ikinci gününde, temel kürek becerilerini geliştirerek koprulu nehri üzerinde harcanmaktadır.

Yavaş hareket eden su sınıf II whitewater ilerleyen, biz taşıyan feribotlara, temel tekne taşıma, eddy-döner ve kabuğu-çıkışları tatbik edecek, su okuma, kendini kurtarma teknikleri ve güvenli.